Rodzaje tektur falistych

     Aby omawiać rodzaje tektur falistych, musimy zacząć od tego czym tak naprawdę jest tektura i kto był jej prekursorem.  Tak więc, pierwszym producentem tektury falistej był Albert Jones (USA), który w roku 1871 opatentował metodę ulepszania materiałów papierniczych do celów opakowaniowych, polegającą na pofalowaniu wstęgi papieru. Tektura falista produkowana jest już dosyć długo bowiem od ponad 140 lat.
     Drugim, a zarazem bardzo ważnym krokiem w rozwoju produkcji tektury falistej był wynalazek Olivera Longa, który w 1874 roku opracował metodę sklejania płaskiej warstwy papieru z warstwą pofalowaną, czyli metodę produkcji tektury dwuwarstwowej, idąc za ciosem w roku 1881 wynalazł metodę produkcji tektury trzywarstwowej. Masowa produkcja tektury rozpoczęła się na początku XX wieku we Francji a później stopniowo rozszerzała się już w całej w Europie.
     Może nie tyle przełom, co ogromny rozwój nastąpił po II Wojnie Światowej, kiedy to cały przemysł celulozowo – papierniczy otrzymał znaczny impuls w postaci techniki pomiarowej i sterującej. Nowoczesna technika pomiarowo – sterująca dała możliwość automatyzacji procesu produkcyjnego, a tym samym zapewnienia wyrobom powtarzalności.
     W 1952 roku w miejscowości Santa Margherita we Włoszech powstał związek europejskich producentów tektury falistej FEFCO (Federation Eurpeennee des Fabricants  de Carton Ondule), z siedzibą w Paryżu. FEFCO wprowadziło międzynarodowy znak jakości produkcji, a następnie wraz ze związkiem ASSCO (European Association to Promote the Solid Fibreboard Case Manufacturers Industry) opracowało międzynarodowy kod konstrukcyjny opakowań tekturowych. Katalog FEFCO zawiera szablony gotowych już projektów opakowań, które wystarczy dostosować do odpowiednich wymiarów satysfakcjonujących klienta.


Tak więc czym jest tektura falista?
     Jest to materiał opakowaniowy, składający się z ułożonych na przemian oraz sklejonych warstw (płaskich i pofalowanych) papieru. W zależności od ilości warstw wyróżnia  się tektury faliste dwu-, trzy-, cztero-, pięcio- i siedmiowarstwowe. Dzięki swoim właściwościom tektura falista jest wysoko cenionym materiałem opakowaniowym.
1. Podstawową a zarazem jedną z największych zalet jest jej lekkość. Ciężar właściwy tektury waha się od 100 do 200 kg/m3. 
2. Tektura falista to materiał dobrze nadający się po użyciu do ponownego przetwórstwa, a także do kompostowania lub spalania z odzyskiem energii. 
3. Ma ona dobre właściwości amortyzacyjne dzięki swoim falowanym warstwom. To właśnie dlatego pudła dobrze zabezpieczają przed uszkodzeniami mechanicznymi zapakowane produkty.
     Byłoby zbyt cukierkowo gdyby tektura miała jedynie zalety. Tak więc, jej wadą jest duża wrażliwość na warunki atmosferyczne.  Pod wpływem wilgoci traci sztywność oraz właściwości amortyzacyjne. 
Tektura falista jest obecnie głównym materiałem opakowaniowym do produkcji pudeł z zamknięciem klapowym, tacek, pudeł paletowych, fasonowych itp.  Opakowania te cechuje niewielka masa, duża trwałość, bardzo dobre zabezpieczenie towaru przed uszkodzeniem w czasie transportu i podczas składowania oraz wysoka estetyka. Zamawiając opakowanie, każdy klient musi odpowiedzieć sobie na pytanie: "Jaka tektura będzie odpowiednia dla mojego produktu? Mamy kilka rodzajów tektur falistych o różnym zastosowaniu i przeznaczeniu. W zależności od liczby warstw wyróżnia się:

1. Tektury faliste dwuwarstwowe – składające się z jednej warstwy pofalowanego papieru, która jest przyklejona do jednej warstwy pokrycia.

2. Tektury faliste trójwarstwowe -  składające się z trzech warstw. Jedna warstwa pofalowanego papieru wklejona jest między dwie warstwy pokrycia. 
 a) mikrofala - wysokość fali wynosi 1,1 - 1,4 mm

 b) fala B - wysokość fali wynosi 2,3 - 2,8mm

  c) fala C - wysokość fali wynosi 3,4 - 4,0 mm

3. Tektury pięciowarstwowe - składające się z pięciu warstw. Dwie warstwy pofalowane wklejone są na przemian między trzy warstwy pokrycia. 

 a) fala BC - składa się z fali B oraz z fali C złączonych w jedną całość. 

  b) fala EB - składa się z fali E oraz B złączonych w jedną całość. 


4. Tektury faliste siedmiowarstwowe - tektury składające się z siedmiu warstw. Trzy warstwy pofalowane wklejone są na przemian między cztery warstwy pokrycia.


Powyżej opisane zostały tektury najbardziej "chodliwe":) Rzadziej spotykane, aczkolwiek również występujące, są tektury:
a) czterowarstwowe
b) siedmiowarstwowe
c) dziewięciowarstwowe























1 komentarz:

  1. Ważne aby wybierać taśmy pakowe które każdego rodzaju tektury będą się trzymać, nie będzie też tak łatwo ich zerwać. Wtedy mamy pewność, że paczka zapakowana przez nadawcę dotrze bez uszkodzeń do adresata. Taśmy widzę w ofercie https://tcmservice.pl/produkty-kategoria/tasmy-pakowe/, to producent z wieloletnim doświadczeniem.

    OdpowiedzUsuń